Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Mt. SAC Athletics Hall of Fame


                                                                                                                                                                         2020 HALL OF FAME
BANQUET INFORMATION

HALL OF FAME INDUCTEES

The outstanding individuals listed below have been enshrined into the Hall of Fame of the greatest community college athletics program.

Inductee Sport/Role Year(s) Category Induction Year
 1957 Track & Field Team  Track and Field 1957 Team 2014
 1964 & 1965 Baseball Teams  Baseball 1964 & 1965 Team 2015
 1965 Track & Field Team   Track and Field 1965 Team 2020
 1995 & 1996 Women's Cross Country Teams  Women's Cross Country 1995 & 1996 Team 2016
 1997 Football Team  Football 1997 Team 2017
 2009 & 2010 Football Teams   Football 2009 & 2010 Team 2020
 Allen Brothers (Orin, Hardy, Cecil, Duane)  Track and Field / Football / Basketball 1951 - 1958 Athletes 2015
 John Arrambide  Baseball / Football 1946 - 1974 Coach 1992
 Deborah Blackmore   Field Hockey / Coach / Administrator 1968 - 2010 Athlete / Coach / Administraiton 2017
 Tanya Bowie  Track and Field 1977 - 1979 Athlete 1992
 Carl Brunner  Athletic Trainer 1946 - 1971 Meritorious 1992
 Fred Burri   Wrestling 1957 - 1992 Coach 2016
 Anthony Calvillo  Football 1991 - 1992 Athlete 2015
 Dave Casper   Cross Country / Track and Field 1953 - 1954 Athlete 2018
 Debbie Cavion  Soccer 1981 - 1983 Athlete 1992
 Sally Cavion-Santoyo   Soccer 1980 - 1981 Athlete / Meritorious 2020
 Fred Claire  Men's Basketball 1954 - 1955 Meritorious 2018
 Sophia B. Clarke  Philanthropist / Supporter 1956 - 1996 Meritorious 2013
 Dr. Mark Crear  Track and Field 1987 - 1990 Athlete 2014
 Willie Dancer  Track and Field 1947 - 1948 Athlete 2013
 Lauren Ervin   Women's Basketball 2005 - 2006 Athlete 2014
 Donald Evans Jr.   Track and Field 1962 - 1963 Meritorious 2015
 Bruce Fabrizio  Football 1972 - 1974 Meritorious 2014
 Bill Fisk   Football 1966 - 2005 Coach 2017
 Linda Garrison  Athletics Diretor/Dean 1961 - 1996 Meritorious 2013
 Frank Gilbert   Track and Field 1965 / 1969 Athlete 2018
 Stan Gonta   Golf 1965 - 2005 Coach 2016
 Elizabeth Green  Numerous 1949 - 1983 Coach 1993
 Dr. Ernie Gregoire  Track and Field / Mt. SAC Relays 1968 - 2012 Coach 2013
 Tobie Hatfield  Track and Field 1982 - 1984 Athlete 2016
 Bill Hewitt  Men's Basketball 1964 - 1966 Athlete 1992
 Mike Hohensee  Football 1979 - 1981 Athlete 2016
 Zelda Johnson-Bolden  Track and Field 1982 - 1984 Athlete 1992
 Joe Keough  Baseball 1963 - 1965 Athlete 1992
 Hilmer Lodge  Cross Country / Track and Field 1947 - 1963 Coach 1992
 Naomi Low-Reale  Women's Soccer 1992 - 1993 Athlete 2015
 Terry Martin  Wrestling 1973 Athlete 1993
 Art Mazmanian  Baseball 1968 - 1999 Coach 2013
 Gervaise McCraw  Track and Field 1983 Athlete 1993
 Paula Jean Meyers Pope  Diving 1953 Athlete 1993
 Marie T. Mills  President/Dean 1946 - 1942 Meritorious 1993
 Claudie Minor Jr.  Football 1969 - 1971 Athlete 1993
 Max Montoya  Football 1977 - 1979 Athlete 1992
 Pam Newton  Softball / Track and Field 1979 - 1981 Athlete 2013
 Archie Nisbet   Football / Track and Field / Wrestling /  Gymnastics / Administrator 1946 - 1964 Coach 2016
 John Norton   Cross Country / Track and Field /  Administrator 1962 - 2003 Athlete / Coach / Administraiton 2016
 Kim Palmer Boris  Swimming 1981 Athlete 1992
 Antonio Pierce   Football 1996 - 1998 Athlete 2013
 Dr. Kay Regan  Administrator 1967 - 1996 Meritorious 2014
 Pete Reynolds  Tennis 1946 Athlete 1992
 Larry Richard   Men's Basketball 1984 - 1985 Athlete 2017
 Evans Roderick  Academic Counselor 1973 - 2012 Meritorious 2015
 Ron Roenicke  Baseball 1975 - 1976 Athlete 2014
 Don Ruh  Track and Field / Athletics Special Events 1963 - 2013 Coach 2013
 Leonard Russell  Football 1988 - 1989 Athlete 2014
 Bob Seagren  Track and Field 1964 - 1965 Athlete 1992
 Rocky Seto   Football 1995 - 1997 Athlete 2018
 Don Shy  Football / Track and Field 1964 - 1966 Athlete 1993
 Bill Stoneman  Baseball 1963 Athlete 1993
 Fred Tarin   Athletics Groundskeeper 1952 - 2005 Meritorious 2016
 Carsandra Taylor  Athletics Trainer 1977 - 2013 Meritorious 2015
 Michelle Taylor   Track and Field 1984 - 1986 Athlete 2017
 Brett Tomko  Baseball 1994 - 1995 Athlete 2014
 Marcel Torres-Williamson   Softball 2002 - 2003 Athlete 2018
 Anetero Uiagalelei   Women's Basketball 2004 Athlete 2020
 Ray Van Asten   Cross Country / Track and Field 1962 Athlete 2018
 Geoff Vanderstock  Track and Field 1964 - 1966 Athlete 1992
 Joe Vargas  Water Polo 1974 Athlete 1992
 Gene Victor  Men's Basketball 1959 - 1985 Coach 1993
 Delanie Walker   Football 2003 - 2004 Athlete 2020
 Don Warren  Football 1976 - 1978 Athlete 1992
 Larry Watanabe  Wrestling 1968 - 1970 Athlete 1992
 Pete Williams  Men's Basketball 1982 - 1984 Athlete 1993
 La Shawn Youngquist-Simmons  Track and Field 1988 - 1989 Athlete 2015
  = Induction Video Link         


PHOTO GALLERY

HALL OF FAME COMMITTEE

Click on name to e-mail individual listed above. 

ADDITIONAL INFORMATION