Future Mountie

Student- Athlete Advisory Council (S.A.A.C.)

The Mt. SAC Student Athlete's Advisory Council (S.A.A.C.) is a campus organization comprised of student-athletes, in a leadership role, to support and develop the athletics program.  These students are representatives of the 21 Mt. SAC Athletics Teams and Athletics Program.

2015-16 S.A.A.C.

Faculty Advisor - Brian Crichlow (Women's Basketball)

President: Tea Castreje (Women's Golf)

Vice President: Diego Torres-Cassos (Men's Swimming)

Treasurer: Mike Meza (Men's Water Polo)

Secretary: Angela Velasquez (Women's Cross Country)

ICC Rep: Tshlene Bentley (Women's Basketball)

Representatives:

  • Connie Aranguiz (Women's Tennis)
  • Paul Barraza (Baseball)
  • Andrew Bowen-Alba (Wrestling)
  • Kyle Chang (Men's Swimming)
  • Allegro Cisneros (Softball)
  • Julienne DeLeon (Women’s Volleyball)
  • Christina Diaz (Women’s Soccer)
  • Kyle Gray (Men’s Basketball)
  • Daniel Huizar (Men’s Soccer)
  • Bree Maikai (Women’s Basketball)
  • Breanna Marquez (Women's Basketball)
  • Gustavo Martinez (Men’s Cross Country)
  • Erik Martinez (Men's Tennis)
  • Ruby Medina (Women’s Cross Country)
  • Mike O'Toole (Football)
  • Kaitlyn Partridge (Women’s Volleyball)
  • Jorge Pinedo (Wrestling)
  • Thomas Randles (Men's Water Polo)
  • Dallas Reed (Baseball)
  • Nigel Reed (Cross Country)
  • Kenny Sakata (Men's Tennis) 
  • Kayla Sok (Women's Softball)
  • Siriania Tontanilla (Women's Swimming)
  • Judy Ung (Women's Tennis)
  • Jai'nee Vermillion (Women's Basketball)
  • Niko Viramontes (Wrestling)
  • Michael Walitski (Men's Soccer)
  • Darrell Williams (Men's Basketball)
  • Kira Zdner (Women's Swimming)

PAST STUDENT ATHLETE ADVISORY COUNCILS

 

 

PAST Student Athlete Advisory Councils

2014-15 S.A.A.C.

President: Luke Miller (Men's Swimming)

Vice President: Brad Postovoit (M Water Polo)

Treasurer: Sara Geary (Volleyball)

Secretary: Juliana Oropesa (Volleyball)

ICC Rep: TBD

Representatives:

  • Ashli Baddorf (W Track & Cross Country)
  • Jorge Becerra (M Soccer)
  • Andrew Bowen-Alba (Wrestling)
  • Stephaun Branch (M Basketball)
  • Mark Castillo (Pep Squad)
  • Adrian Chavez (M Swimming)
  • John Diskin (M Swimming)
  • Sabrina Garcia (Softball)
  • Hailey Havelind (W Soccer)
  • Amber Herrly (W Basketball)
  • Yumi Hiroto (Softball)
  • Sam Holmes (M Basketball)
  • Alex Hueza (M Track & Cross Country)
  • Leyva Itzel (Pep Squad)
  • Jourdan Lizarraga (W Golf)
  • Dylan Lowenstein (Baseball)
  • Cathleen Nguyen (W Water Polo)
  • Ryan Orozco (Football)
  • Misael Osorio (M Soccer)
  • Carlos Palafox (Football)
  • Jihyun Park(W Golf)
  • Emily Randall (W Water Polo)
  • Dallas Reed (Baseball)
  • Ashlyn Salgado (W Soccer)
  • Emily Smith (W Track)
  • Kyle Smith (M Track & Cross Country)
  • Sierra Ungerman (W Track & Cross Country)
  • Anthony Urbina (Pep Squad)
  • Tana Wilson (W Swimming)