Mt. SAC Athletics Hall of Fame

The outstanding individuals listed below have been enshrined into the Hall of Fame of the greatest community college athletics program.

Inductee

Sport/Role

Years

Category

Induction Year

1957 Track Team Track and Field 1957 Team 2014
1964-1965 Baseball Team Baseball 1964 & 1965 Team 2015
1995-1996 Women's
Cross Country Team
Women's Cross Country 1995 & 1996 Team 2016
Allen Brothers
(Orin, Hardy, Cecil, Duane)
Track and Field / Football/Basketball 1951-1958 Athletes 2015

John Arrambide

Baseball/Football

1946-1974

Coach

1992

Tanya Bowie

Track and Field

1977-1979

Athlete

1992

Carl Brunner

Athletic Trainer

1946-1971

Meritorious

1992
Fred Burri Wrestling 1957-1992 Coach 2016
Anthony Calvillo Football 1991-1992 Athlete 2015

Debbie Cavion

Soccer

1981-1983

Athlete

1992

Sophia B. Clarke

Philanthropist/Supporter

1956-1996

Meritorious

2013
Dr. Mark Crear Track and Field 1987-1990 Athlete 2014

Willie Dancer

Track and Field

1947-1948

Athlete

2013
Lauren Ervin Basketball 2005-2006 Athlete 2014
Donald Evans Jr. Track and Field 1962-1963 Meritorious 2015

Bruce Fabrizio

Football 1972-1974 Meritorious 2014

Linda Garrison

Athletics Director/Dean

1961-1996

Meritorious

2013

Stan Gonta Golf 1965-2005 Coach 2016

Elizabeth Green

Numerous

1949-1983

Coach

1993

Dr. Ernie Gregoire

Track and Field/Mt. SAC Relays

1968-2012

Coach

2013

Tobie Hatfield Track and field 1982-1984 Athlete 2016

Bill Hewitt

Basketball

1964-1966

Athlete

1992

Mike Hohensee Football 1979-1981 Athlete 2016

Zelda Johnson Bolden

Track and Field

1982-1984

Athlete

1992

Joe Keough 

Baseball

1963-1965

Athlete

1992

Hilmer Lodge

Cross Country/ Track and Field

1947-1963

Coach

1992

Naomi Low-Reale Women's Soccer 1992-1993 Athlete 2015

Terry Martin

Wrestling

1973

Athlete

1993

Art Mazmanian

Baseball

1968-1999

Coach

2013

Gervaise McCraw

Track and Field

1983

Athlete

1993

Paula Jean Meyers Pope

Diving

1953

Athlete

1993

Marie T. Mills

President/Dean

1946-1942

Meritorious

1993

Claudie Minor Jr.

Football

1969-1971

Athlete

1993

Max Montoya

Football

1977-1979

Athlete

1992

Pam Newton

Softball/Track and Field

1979-1981

Athlete

2013

Archie Nisbet Football/Track & Field/Wrestling/ Gymnastics/Administrator 1946-1964 Coach 2016
John Norton Cross Country/Track & Field/
Administrator 
1962-2003 Athlete/Coach 2016

Kim Palmer Boris

Swimming

1981

Athlete

1992

Antonio Pierce

Football

1996-1998

Athlete

2013

Dr. Kay Ragan Administrator 1967-1996 Meritorious
2014

Pete Reynolds

Tennis

1946

Athlete

1992

Evans Roderick Academic Counselor 1973-2012 Meritorious 2015
Ron Roenicke Baseball 1975-1976 Athlete 2014

Don Ruh

Track and Field/Special Events

1963-2013

Coach

2013

Leonard Russell Football 1988-1989 Athlete 2014

Bob Seagren

Track and Field

1964-1965

Athlete

1992

Don Shy

Track and Field/Football

1964-1966

Athlete

1993

Bill Stoneman

Baseball

1963

Athlete

1993

Fred Tarin Athletics Groundskeeper 1952-2005 Meritorious 2016
Carsandra Taylor Athletic Trainer 1977-2013 Meritorious 2015
Brett Tomko Baseball 1994-1995 Athlete 2014

Don Warren

Football

1976-1978

Athlete

1992

Larry Watanabe

Wrestling

1968-1970

Athlete

1992

Geoff Vanderstock

Track and Field

1964-1966

Athlete

1992

Joe Vargas

Water Polo

1974

Athlete

1992

Gene Victor

Basketball

1959-1985

Coach

1993

Pete Williams

Basketball

1982-1984

Athlete

1993

La Shawn Youngquist-Simmons Track and Field 1988-1989 Athlete 2015

Photo Gallery

HALL OF FAME COMMITTEE

Click on name to e-mail individual listed above. 

DIRECTORY